piątek, 29 listopada 2013

Topinambur - słonecznik bulwiasty

Helianthus tuberosus Maapirn estonia .JPGSłonecznik bulwiasty, topinambur, bulwa, bulwy (Helianthus tuberosus L.) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych, pochodzący z Ameryki Północnej. Został rozpowszechniony na różnych kontynentach jako roślina jadalna, pastewna i ozdobna. Gatunek jest ceniony ze względu na duży potencjał produkcyjny biomasy zielonej oraz z powodu jadalnych bulw. Mają one oryginalny smak i są wartościowym warzywem, zwłaszcza w diecie cukrzycowej. Poszczególne części rośliny znajdują wielorakie zastosowania, a rozwój technologii pozwala na coraz lepsze wykorzystanie uzyskiwanych plonów. W ostatnich latach gatunek ten przykuwa uwagę naukowców jako roślina użytkowa o potencjalnie dużym znaczeniu. Cechuje się niewielkimi wymaganiami, rośnie w bardzo różnych warunkach. Ze względu na łatwość, z jaką odrasta z organów podziemnych, skutecznie się rozprzestrzenia i dziczeje z upraw. W wielu obszarach jest z tego powodu uciążliwym gatunkiem inwazyjnym.

Jest to niedawno odkryty przeze mnie słonecznik. Posadzone zostały w ogródku trzy bulwy, z których zebrano trzy wiadra plonów. 

Jak można go spożywać?
Można spożywać na surowo, gotować tradycyjnie, jak każde inne warzywo, gotować na parze czy piec.
Forma surowa u niektórych osób może powodować wzdęcia.
Podczas obróbki termicznej, wraz z upływem czasu, uzyskuje się coraz słodszy smak. Zbyt długie i intensywne gotowanie powoduje, że zmieniają się w papkę. 
Najwięcej witamin znajduje się tuż przy powierzchni bulw dlatego zaleca się ich dokładne mycie. 
Dodanie octy do wody, w której gotowane są bulwy jest zalecane a dodatek gałki muszkatołowej poprawia walory smakowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz